Forum - zadaj pytanie, skomentuj...

Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące kontroli jakości lub chciałbyś poruszyć jakąś kwestię na forum naszej społeczności, śmiało korzystaj z Komentarzy poniżej. To miejsce jest naszym Forum

26 komentarzy:

  1. Świetnie, że Wojtek założył ten blog.Niezmiernie ważne są tego typu inicjatywy. Wydaje mi się że uda nam się wspólnie rozwiązać dużo problemów, które spotykają nas w naszej pracy

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak widać, strona dopiero nabiera kształtów. Z czasem powinna stać się przydatnym dla nas wszystkich źródłem wiedzy i forum dyskusyjnym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziś w Katowicach kolejne warsztaty z kontroli jakości dla początkujących. Mam nadzieję, że wyjdziecie z nich z jeszcze większą liczbą problemów niż przed wejściem i zaczniemy w tym miejscu dyskutować

    OdpowiedzUsuń
  4. Każdy kto był na Wojtka szkoleniu wie, że całkowity błąd dopuszczalny to podstawa dalszej działalności na tej niwie. Na podstawie jakich dokumentów określacie je? Ja bym robiła to najchętniej na podstawie zaleceń eksperckich. Np zespół ekspertów (tu nazwiska, dokument) że na takim i takim poziomie dopuszczany błąd całkowity kreatyniny wynosi x . Większy błąd unieważnia wartość diagnostyczną tego parametru.

    OdpowiedzUsuń
  5. Najprostszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z gotowego zestawu TEa. Jeden ekspert może wszystkiego nie udźwignąć, zwłaszcza przy setkach przeróżnych parametrów oznaczanych w laboratoriach. Może nasza zbiorowa aktywność dałaby jakiś pozytywny efekt. Tak, jak zrobiliśmy to z wartościami krytycznymi. Basiu, może zorganizujemy ogólnopolskie warsztaty z takim właśnie celem? Zaprosimy Kolegów z całej Polski, zrobimy moją prezentację problemu i dostępnych źródeł, a potem w podgrupach wypracujemy Polski Konsensus nt. TEa?

    OdpowiedzUsuń
  6. Pomysł Twój świetny i doskonale wiesz, że mi dwa razy nie trzeba powtarzać. Jesień, Lublin (wiesz, że mi trudno podróżować) Wojtek jesteśmy umówieni. Może ktoś się przyłączy Tylko tak na razie to sobie we dwoje rozmawiamy. Ale to też lubię.

    OdpowiedzUsuń
  7. Pomysł rewelacyjny, Szczecin jak najbardziej chętny żeby się przyłączyć:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale do czego jesteście chętni? Chcecie przyjechać do Lublina ? Zapraszam. Nasze miasto jest co raz piękniejsze.
      Szkoleń, które prowadzi Wojtek nie możemy organizować w każdym mieście bo przy mniejszej liczbie osób nie bilansują nam się jak np.Kraków

      Usuń
  8. To było by świetne osiągnięcie, taka praca grupy ludzi z całej Polski. A jej efekty z korzyścią dla diagnostyki w całym kraju. Ujednolicenie TEA dla wszystkich laboratoriów.... to lepsze od Łodzi ;-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo dobre wspomnienia z pracy nad wartościami krytycznymi, a efekt ciągle aktualny. Jak najbardziej, potrzebne takie opracowanie w temacie TEa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie zrobimy duże przedsięwzięcie jesienią 2018. Już się przygotowujcie. Pokażemy sobie nawzajem swoje TEA. W Wojtek to pięknie poprowadzi i zredaguje (tak myślę). Chyba że praca w szpitalu całkowicie go wciągnie.

      Usuń
  10. Dzień dobry, moje laboratorium ma nowy aparat do OB, w związku z tym muszę zrobić weryfikację metody ale nigdzie nie mogę znaleźć wartości bias dla OB, czy mogę to zrobić bez poprawności?

    OdpowiedzUsuń
  11. A robi Pani kontrolę zewnętrzną dla OB?

    OdpowiedzUsuń
  12. Bo jeśli tak to można ją właśnie wykorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Można wykorzystać wyniki z programów porównań między laboratoryjnych. Jest to zgodne z hierarchią sposobów wyznaczania TEa ustaloną w Sztokholmie i potwierdzoną w Mediolanie. Cała sprawa sprowadza się do ustalenia, jaki CV osiągają laboratoria w mojej grupie metodycznej. Wtedy TEa = 3xCVgrupy. Z tego, co widzę w programach z 2017, należałoby przyjmować: TEa około 21-22%, I%a około 6-7%, B%a około 5-6%.

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam pytanie odnośnie szkoleń w Warszawie w dniach 11.05 i 25.05: jak można się zapisać? czy na blogu będzie specjalnie do tego przeznaczona zakładka?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  16. Na tym blogu to nie wiem, ale u siebie odiagnostyce.pl zrobię zakładkę szkolenia.Jeśli pyta Pani o szkolenia majowe to jeszcze proszę poczekać chwilę z zapisami. Po świętach dam dokładne wytyczne.

    OdpowiedzUsuń
  17. Przy rozkładzie normalnym wyników z score to (Xnasz - Xśredni)/SD czyli informacja o tym, o ile odchyleń standardowych wynik nasz oddalony jest od średniej. Np. z = 4.5 oznacza, że wyjechaliśmy o 4.5 odchylenia standardowego powyżej średniej.

    OdpowiedzUsuń
  18. Tylko teraz jest pytanie, czy Xśredni odnosi się do naszej grupy aparaturowo/odczynnikowej czy do metodycznej? Czy można powiedzieć gdy np. N=6 że jest to rozkład normalny? Czy np to Twoje przykładowe z=4,5 to jest dobrze, czy źle w tym konkretnym przypadku? Musimy poczekać, aż dostaniemy wyniki opracowań biochemicznych.

    OdpowiedzUsuń
  19. Mam już dostęp do opracowań wyników. Poniżej wyjaśnienie z programu łódzkiego
    Z-score (Z) - jednostka standaryzowana z-score uczestnika
    W celu obliczenia wartości z-score dla danej obserwacji przy uwzględnieniu parametru rozkładu
    zmiennej należy od wyniku obserwacji odjąć wartość średniej dla danej zmiennej i podzielić
    uzyskany wynik przez wartość odchylenia standardowego
    Z-score jest wg systemu.
    Wg TEa w pierwszym aparacie mamy wszystkie zaliczone.
    wg Z-score kwas moczowy - tak ledwo, AST i LDH nie zaliczone
    II aparat wg TEA wszystkie parametry zaliczone wg Z- score LDH nie
    Działania naprawcze. Jutro gdy przyjdę do pracy dokładniej przyjrzę się wynikom, a przede wszystkim umówię się z firmą która dostarcza mi odczynniki i aparat

    OdpowiedzUsuń
  20. Pani Basiu. W moim laboratorium TG wyszły negatywnie wg Z-score i co mamy z tym zrobić? Jakie działania naprawcze należałoby wdrożyć?

    OdpowiedzUsuń
  21. Najpierw sprawdziłabym jak wyszła tego dnia kontrola wewnątrzlaboratoryjna, czy tego dnia nie było jakiś niespodzianek. Czy uczestniczycie w jakiś innych kontrolach zewnętrznych jeśli tak to trzeba sprawdzić jak wychodzicie na tle grupy.
    W kontroli łódzkiej w jak dużej grupie jesteście? Czy macie aparat i odczynniki tej samej firmy czy różnych? Jeśli tej samej to niech producent odczynników i aparatu Wam pomoże. Sprawdźcie ile lab w Waszej grupie zostało odrzuconych. Czy tylko Wam "nie wyszło" czy większej liczbie. Jeśli Pani chce to może przysłać na mojego maila Wasze wyniki (bpeksa@gmail.com) może coś więcej wymyślę.

    OdpowiedzUsuń