niedziela, 4 marca 2018

Wielce eleganckie rozwiązanie Zadania 1.

Przyszedł czas na odpowiedź.

Wszędzie tam, gdzie stężenie LDL-C jest obliczane wg wzoru Friedewalda, trzeba zapoznać się z pracą badaczy z Johns Hopkins University School of Medicine:

Martin SS, Blaha MJ, Elshazly MB, Toth PP, Kwiterovich PO, Blumenthal RS, Jones SR. Comparison of a Novel Method vs the Friedewald Equation for Estimating Low-Density Lipoprotein Cholesterol Levels From the Standard Lipid Profile. JAMA. 2013;310(19):2061–2068. doi:10.1001/jama.2013.280532

dostępną za darmo pod linkiem:

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1779534

Następnie, obliczając LDL-C, należy zrezygnować ze stałego dzielnika "5", podanego w pracy Friedwewalda i wsp. z 1972. W jego miejsce należy wprowadzić dzielnik wybrany z Figure 2. cytowanej pracy:


I tak, w przykładzie analizowanym w Zadaniu 1. obliczenia prowadzone starym sposobem doprowadzają nas do wyniku:

cholesterol całkowity 92 mg/dl
cholesterol-HDL 33
triglicerydy 275 mg/dl

cholesterol-LDL = 4 mg/dl

Wynik obliczenia opartego na pomyśle Friedewalda jest bardzo niski - w rzeczywistości obarczony dużo za dużym błędem systematycznym, wynikającym z niedoskonałości liniowego podejścia wybranego w 1972 roku. Zamiast tego, należy sięgnąć do pokazanej powyżej tabeli Martina i wsp. i w miejsce dzielnika "5" wstawić dzielnik "8,5". Oszacowanie przeprowadzone z poprawką Martina i wsp. dostarcza zupełnie innego wyniku:

cholesterol-LDL = 27 mg/dl (po zaokrągleniu)

Podejście to zwiększa zbieżność oszacowań z wynikami bezpośrednich pomiarów. Warto je propagować tam, gdzie wzór Friedewalda jest używany. Powszechne stosowanie statyn sprawia, że niskie wartości cholesterolu całkowitego widywane są w praktyce coraz częściej.

2 komentarze:

  1. Dzień dobry, a gdy laboratorium pracuje na jednostkach mmol/l to jak działa tabelka?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dotąd nie natrafiłem na tabelę, która zawierałaby mianowniki dla CH i TG podanych w mmol/l. Podejrzewam, że poszczególne wartości w tabeli trzeba pomnożyć przez 0.44 żeby takie mianowniki uzyskać. Jednak trzeba sprawdzić ten mój domysł.

    OdpowiedzUsuń